Ganguro
A Ganguro(fekete-arc) egy japán alternatív divat-trend, ami a fiatal lányok körében népszerű. 2000-ben hóditott leginkább, de még napjainkan is sokan választják ezt a stílust. Tokyoban, Shibuya és Ikebukuro negyedekben van a stílus központja.
A Ganguro az 1990-es évek elején jelent meg Japánban, leginkább a fiatal, 20-as éveikben járó lányok körében lett népszerű. Ebben a stílusban a sötét, napbarnította bőr keveredik a szőkére, narancssárgára vagy ezüstszürkére festett hajjal. A Ganguro lányok fekete szemhéjtust, fehér alapozót használnak, hogy szemük fekete, arcuk és ajkaik pedig fehérek legyenek. Gyakran láthatunk rajtuk műszempillát, felragasztható gyöngyöket, és gyöngyházszínű púdert is. A magas platform-cipő, és a színes ruha is része a Ganguro stílusnak. Persze nem marad el a miniszoknya, a karkötő és a nyaklánc sem.
A Ganguro a legnépszerűbb stílus az úgynevezett gyaru-ban.( ez egy japán szó, az angol gal[kislány] szóra) A gyaru egy szleng kifejezés, azokra a fiatal lányokra, nőkre akik túlságosan gyerekesen, vagy lázadóan viselkednek. Több szakértő gondolja úgy, hogy a Ganguro nem más, mint egyfajta ellenszegülés a tradícionális japán társadalommal, ami a hanyagságnak és az elszigetelődésnek köszönhető. Ezek a fiatalok így próbálnak dacolni a szabályokkal. A sötét Ganguro-bőrszín teljes mértékben ellentétes a hagyományos japán szépségideállal. Ezek miatt (a szleng használata, a furcsa divat, a higiénia hiánya) a Ganguro lányokat a japán média negatívan mutatja be.
Olyan divat magazinok, mint az Egg, és a Kawaii magazin nagyban befolyásolta a Ganguro-t. De nem csak ezek az újságok foglalkoznak a Ganguroval, hanem a Popteen és az Ego System is.
A Ganguro kultúrának van egy saját tánca, a Para Para. A résztvevők egy előre meghatározott koreográfiát táncolnak, legtöbbször J-pop-ra. A Para Para-t mindig körben állva táncolják, általában klubbokban.
Az egyik leghíresebb korai Ganguro lányok neve Buriteri volt. Nevüket a fekete szójaszósz után kapták, melyet a teriyaki ízesítéséhez használnak. Őket az Egg tette népszerűvé, mégpedig úgy, hogy a Ganguro divat csúcsán nagyon gyakran szerepeltette őket a magazinban. Miután a reklámok híressé tették a Shibuya-ban található szoláriumot, a Blacky-t, a társadalmi nyomás, és a sok negítáv visszajelzés visszavonulásra késztette a Buriteri-t a Ganguro divatból.
Yamanba és manba
A yamanba és manba szavakat azokra a fiatalokra használják, akik a Ganguro divat extrémebb változatát követik. Jellemzőik a nagyon sötét bőr, a fehér rúzs, a pasztell színű szemfesték, apró öntapadós díszek a szemek alatt, színes kontaklencse, lakkozott ruhák és az össze nem illő kiegészeítők. Néhányan plüssállatokat is magukra aggatnak. A fiú Ganguro-k neve "center guy=sentaagai", őket is leginkább a Tokyo-ban lévő sétálóutcában találhatjuk meg, a Shibuya Station(Shibuya Állomás) közelében.
A név jelentése:
A Ganguro szó jelentése még vitatott. Többen azt mondják, az elnevezés a "ganguro" szóból származik, ami a bőr sötét színére utal. Ám a Ganguro stílust gyakorlók még mindig azt állítják, hogy az elnevezés a "gangankuro" kifejezésből ered, aminek jelentése "kivételesen sötét". A szó, yamanba a Yama-uba hegytől származik, ahol a monda szerint egy boszorkány lakik, hozzá hasonlítják ezt a divatot. Ezt rövidítik a szlengben "manba"-nak.
|