Egy japn laks
Mint sokminden ms, Japnban a laksok is teljesen msak mint itthon. Olvasstok el, rdekes!!
Ha belpsz egy japn laksban, csak az elszobig mehet be az ember utcai cipvel. Itt a hzigazda egy papucsot ad, gy lehet fellpni a laks magasabb szintjre. De ez sem marad sokig a lbunkon, mert a nappaliban lv tatamira(rizsszalma szvet padlburkolat) csak mezitlb vagy zokniban szabad lpni. A japn laks legmegbecsltebb rsze a nappali szoba finom egyszersggel dsztett falmlyedse a tokonoma. Itt egy hossz tekercskp fgg a falon, tmr megfogalmazs kaligrafikus rssal, mely a laks hangulatt s a benne lak letfelfogst tkrzi. Alatta tbbnyire friss vgott virgos japn kompozci, ikebana ll. A virg a vzban sosem szimmetrikus elrendezs, mert a japn emberek nem szeretik a szimmetrikus, merev elrendezst. E saroknak jelents kisugrzsa van, ezrt itt a helye a csaldfnek, s ide ltetik a megbecslt vendgeket is. Egy msik megbecslt hely a laksban a butthista vagy sintoista oltr. Ennek kzelbe helyezik el az elhunyt csaldtagok fnykpeit.
Japnban elrt lsformk vannak. Egy hagyomnyos japn laksban az elrt trdepel lst kell gyakorolni. A tatamis otthonokban, s a hagyomnyos vendglt helyeken is, a kis asztalokhoz, csak a padlzat szintjn lehet elhelyezkedni az elre odaksztett prnn vagy lb nlkli szken. A prnkra lbbal rllni illetlensg. Knnyitkpp a frfiak trklsbe lhetnek, a nk pedig floldalt maguk al hzott kt lbuk mell lhetnek, s hogy ne zsibbadjanak el, hol az egyik, hol a msik oldalukra helyezkednek. A hagyomnyos japn ni ltzetben, a hossz, szk kimonban azonban csak szablyosan lehet trdepelni, amit lbzsibbads nlkl csak az ehhez szokott japn nk kpesek teljesteni. Az idsebbek szmra van egy gyes, kinyithat, illetve sszecsukhat, parnyi mret szkecske, amit trdeplsben htul lv kt lbfejk kz rakva, a hts als felkkel r tudnak tmaszkodni, s gy testslyuk nem a lbukra nehezedik. A lbat nem illik elrenyjtva tartani, klnsen nem asztal mellett, mivel a nem tl szles asztalok alatt a lbak hatatlanul egymsba akadnnak.
A lagtbb japn laksban nincsnek gyak. A tatamira gyaznak, gy gerinck egyenesen marad. Arra azonban nagyon gyelnek, hogy a fej nehogy szak fel legyen, mivel a buddhista elrsok a halott felravatalozst rendelik el fejjel szaki irnyba.
A japnoknak, velnk ellenttben kln frdskultrjuk van. Frdszobjuk kt rszbl ll: az els rszben kis szken lve, mosdtlbl bevizezik, beszappanozzk, majd lezuhanyozzk magukat. Ezutn, immr tisztn belelnek a frdszoba msik feln lv, igen meleg viz kdba, s ott relaxlnak kb. 20-30 percig. Mivel tisztn mennek a kdba nem engedik le maguk utn a vizet, hanem ugyanabba l bele, a csald tbbi tagja is. Ez az esti frdzs igen fontos minden japn szmra, melyrl semmi esetre se mondannak le. Ez kioldja bellluk a feszltsget, s gy nyugodtan beszlgethetnek a vacsora mellett.
A japnok szvesen iszogatnak gyenge rizsplinkt (szakt) vagy zld tet. A csszket soha nem tltik tele, csak flig, mert a japn ember nem szereti a teli cssze ltvnyt. Kt kivtel van: a sr, ami telehabozhatja a poharat, s a zsak, mert ha a zsakspoharat nem ntik tele, akkor szinte semmit nem isznak :)
A hagyomnyos japn ltzk a kimon, melyet nk s frfiak egyarnt hordanak, csak a frfiak tbbnyire stt egysznt, a nk pedig sznes mintjt. A kimon ell zrdik, oly mdon, hogy az egyik fele rhajlik a msikra. Fontos szably, amire knosan gyelnek, hogy mindig a jobb fele legyen alul s a bal fele fell. Fordtva a halottakra kerl ez a ruhadarab.
Ez csak egy nhny fontos szoks volt. Ez is mutatja ,hogy a japn kultra mennyiben eltr a nyugati szoksoktl.
|